staff

To contact a member of staff by email, please click on their name below:

Headmaster

Mr Andrew J P Nott, BA (Wales), PGCE

Senior Leadership Team

BursarMr A Hamilton, BEng (Bath) MCMI

Deputy Head: Mr N Armitage, BA (UEA), PGCE, PSHCE

Assistant Head (Academic): Mr B Leullier, BA (Lille), MSc (Lille, Stafford), PGCE

Assistant Head (Pastoral), Senior Tutor (Boys): Mr R J G Clarke, BA (Canterbury), QTS

Assistant Head (Professional Development), Senior Tutor (Girls): Mrs L Davies, BEd (Sheffield), PGC SEN, PGC SpLD, AMBDA

Head of Middle School: Miss J Greenwell, BSc (Miami), PGCE

Head of Pre-Prep: Mrs J Blythe, BA (PTE) (Oxford Brookes), QTS

Houseparents

Mr A Pearson, BSc (Oxford Brookes), House Parent, Head of PSHE, Games, PE
Mrs T Pearson, BA (NUI Galway), House Parent


Teaching Staff
Mr J Avery, BSc (Oxford Brookes), PGCE, Head of PE, Deputy House Parent
Mrs J L Avery, BSc (Oxford Brookes), PGCE, Pre-Prep, Deputy House Parent
Mr G Blanchard, BA (UWE Bristol), PGCE, Head of Boys' Games, Geography
Mrs K Boswell, BA (PTE) (Oxford Brookes), QTS, Head of COGS, English, Maths, History
Miss L Botsford, BED (Befordshire), Pre-Prep
Miss P Bradfield, BA (Aberystwyth), PGCE, Head of Drama
Mrs L Brodley, PGCE, Pre-Prep
Mr S Brown, BSc (Cheltenham & Gloucester), Boys’ Games
Mrs E Chamier-Williams, BA (Durham), PGCE, Pre-Prep
Mrs K L Clarke, BSc (Leeds), QTS, Head of DT
Mr R L Cleaver, BA (Newcastle), MA (Worcester), PGCE, Head of Maths, Head of Examinations
Miss S Coles, BA (Exeter), Pre-Prep
Miss J Collignon, Science Technician
Miss F Crook, BSc (Durham), PGCE, Middle School
Mrs S Dale, BSc, (Harper Adams), DT Technician, Assistant Librarian
Mrs S Dams, BA (Sheffield), PGCE, OCN L3 (BDA), PGCAEP Literacy Difficulties, Learning Support
Mrs E Dickins, BCom (Birmingham), Librarian
Mrs J Du Plessis, PDA, Pre-Prep Teaching Assistant
Miss S Ewins, ARCM, Dip RCM perf, PGCE, Head of Performing Arts
Mrs A Eykyn, BA (Newcastle), PGDME, Forest School Leader, Teaching Assistant
Mrs Gillian Farrow, Nursery Teaching Assistant
Miss T Ferguson, BA (St Mary’s), Middle School
Miss G Finney, BSc (Lancaster), PGCE, Pre-Prep
Mrs J Fisher, BA (Newcastle) PGCE, Pre-Prep
Mrs H Flower, BSc (Open University), Pre-Prep Teaching Assistant
Mrs J Galbraith, BA (London), Middle School Teaching Assistant
Mrs K Godfrey, BA (Manchester) Pre-Prep Teaching Assistant, Learning Support
Mrs R Golding, BSc (Glos), PGCE, Games
Mrs S Halliday, BA (Reading), PGCE, Head of Geography
Mr M D Hargreaves, BA, PGCE, CPSE, Head of History, Head of Scholarship
Miss A Horton, BSc (UWE Bristol), PE, Games
Mrs A Hughes, BA (Bard College), MA (Chicago), PGCE, English
Mr J Kennard, BSc (East Anglia), PGCE, Science, Head of Current Affairs
Mrs A Hiscock, CACHE Level 3 Diploma, Nursery Teaching Assistant
Mrs D S Landray, BSc (York), PGCE, Head of Science
Mrs A Lings, BEd (Oxon), Head of Nursery
Mrs A Lord, Montessori Dip Ed, Diploma Dyslexia (Kingston), Head of Learning Support
Mrs C Marnham, BA (Bristol), PGCE, French, Latin
Miss S A Middleton, GRNCM, PGCE, Head of Art, English
Mr J Morton, BEC Higher Nat Cert (Manchester), Boys’ Games
Mrs G Newman, BA (Birmingham), PGCE, Head of Girls’ Games
Mrs S J North, MA (St Andrew’s), PGCE, Head of English
Mrs H Owen, DipTeach (Brisbane), Girls' Games, PE
Miss P Patel, BEd (Hertfordshire), PGCE, Middle School
Mr A Pearson, BSc (Oxford Brookes), PGCE, Head of PSHE, Games, PE
Mrs R Pickering, BA (Exeter), PGCE, Head of RS
Mrs J Preece, BSc (UWE Bristol), Girls’ Games
Mrs C Rich, BA (Durham), PGDip (LCPDT), Creative Arts Technician
Mrs K V Ricks, BSc (Brunel), PGCE, Assistant Head of Girls' Games
Mrs E Rogers, BSc (Cardiff), PGCE, Middle School, Head of Activities
Mrs E Rundle, BSc (Open University), MBPsS, Learning Support, Pre-Test Coordinator
Mr J Rundle, BA (SAE Institute), Teaching Assistant, School Photographer
Mrs J L Russell, BEd (Newport), Middle School English, ICT
Mrs Kayleigh Steenaart, CACHE Level 3 NVQ, Nursery Teaching Assistant
Mrs H Swan, BEd (Bedford), Girls’ Games
Miss M Tattevin, BA (Southbank), PGCE, Head of French
Mr J Towers, Law (Glamorgan), PGCE, Maths
Mr M Waller, BA (Wales), MA (Nottingham), Head of Latin, Head of Assessment
Mrs A Walsh, BEd (CNAA), Pre-Prep
Mrs R Walsham, CACHE Level 3 Diploma, Pre-Prep Teaching Assistant
Mrs S Ward, BA (East Anglia), PGCE, English, Maths, Art, DT
Mrs T Watson, BA (Anglia Polytechnic University), PGCE, Middle School, French
Mrs C Wilsdon, CACHE Level 3 Diploma, Nursery Teaching Assistant
Mrs C Withers, BEd (London), English 
Mr G Wootten, BEd, Head of ICT

Non Teaching Staff 

Bursar: Mr A Hamilton, BEng (Bath) MCMI
Assistant Bursar: Mrs J Brown
Registrar: Mrs P Johnson
Head of Communications and Marketing: Mrs S M Nott, MA (Cantab) 
Head of External Relations, Events and HR Manager: Mrs H Lloyd
School Chaplain: The Revd Canon R Humphreys, BA, Cert Ed, GOE (Oxford)
PA to Headmaster, Academic Administration: Mrs K Everatt
Office Administrator: Mrs J Ross
Receptionists: Mrs V Thomasson and Mrs J Stobart
Bursary Assistant: Mrs K Dawes
Accounts Assistant: Mrs H Wilson
Head Nurse: Mrs F Lines, RGN, Nuco First Aid Instructor
Nurse: Mrs A Codrington, RGN, Diploma Occupational Health, Nuco First Aid Instructor
Resident House Tutor: Miss H Joseph-Green
Matrons: Mrs D Pargeter, Miss E Smith
Estate Manager: Mr R Farrow Dip RSA and Grad IOSH
IT Technician: Mr S Woodyer-Ward
Estates Staff: Mr A Amaral, Mr J Esplin, Mr M Hobbs
Manor House Cleaning: Mrs H Rowland, Miss S Hutt 
Laundry: Mrs K Titcombe